Taş Kaktüs,Titanopsis Calcarea-Mesemb-Sarı Renk Çiçek Açar- 5,5 cm saksıda -Teraryum,Kaktüs,Sukulent

Artık sizinle uzun yıllar birlikte olacak yeni bir yaşayan taşınız, bir Lithops ?unuz var. Anavatanı Güney Afrika ve büyük ölçüde Namibya olan Lithopslar, aşağıdaki öneri ve kurallara uyduğunuzda bakımları çok kolay ve heryıl çiçekleriyle ödüllendirileceğiniz, yaz kış dekoratif bitkilerdir.   Lithopsların 6 ihtiyacı ışık,ısı,hava,su,toprak ve gübre ...

1. IŞIK: Lithopslar uzun saatler boyu gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Lithopslar kitaplık rafında, bir başka bitkinin altında , kuzeye bakan odalarda yetiştirilecek bitkiler değillerdir. Onları, bol ışık alabilecekleri pencere yakınlarına, güney cepheye bakan odalara, baharla birlikte de terasa alın. Bol ışık iyi gelişim , bol çiçek demektir. Lithopslar kışı iç mekanda geçirdiklerinden yeterli ışık almadıklarında , koruyucu renk pigmentlerini kaybederler. Baharla renklerini kaybetmiş Lithopsunuzu dışarı alırken, önce yarı gölge sadece sabah güneşi göreceği bir yere almayı unutmayın.2-3 hafta içinde koruyucu pigmentlerini tekrar üretecektir. Artık güneş gören bir yere alabilirsiniz. Hem kaktüsler hem de Lithopslar sanılanın aksine öğlen 12 de tam tepeden gelen güneş ışığını sevmezler. Bu nedenle Lithopsunuzu öğlen güneşinden korumanız yerinde olacaktır.

2. ISI: Lithopslar Namibya çöl bitkilerindir haliyle bol sıcak severler. Ama hemen aklınıza "Madem çöl bitkileri , neden öğle sıcağından koruyorum hem de bol sıcak sevdikleri halde?? diye bir soru gelebilir. Haklısınız, ancak doğal ortamında lithopslar yer altında yani üzerleri bazen 2 parmağa yakın kalınlıkta, kum altında yaşarlar. Bu nedenle onları doğal ortamda tespit etmek zordur. Bir bitkiyi en sağlıklı yetiştirmenin şartı ona Anavatanındaki ortamı sağlamaya çalışmaktır. Lithopsu kapatan kum tabakasından süzülen filtreli ışık ve 40 °C yi geçmeyen yaz sıcaklığı onu mutlu edecektir. Filtrelenmiş ışık, örneğin plajda , beyaz kumaştan yapılmış bir plaj şemsiyesinin altında otururken, üstünüze vuran ışıktır. Yani aydınlık ama yakmayan.  

3. Hava: Tropik bitkiler sıkışık ağaçların arasında yüksek nem, rüzgarsız bir ortamda gelişirler. Oysa Lithops ve kaktüsler çöl bitkileridir. Esen rüzgarı engelleyen hiçbir şey yoktur çevrelerinde. Bu nedenle Lithopslar havadar , hava akımı olan yerleri sever. Havasız ve nemli ortamda Lithopsunuz mantar hastalıklarına karşı korumasız kalacaktır. Kışın kapalı mekanda havasız kalacak olan Lithopslarınızı , güzel havalarda pencerelerinizi açarak havalandırın.Bahar aylarında ise dış mekana almanın vakti gelmiştir artık. Ama unutmayın, nasıl sıcak bir ortamdan aniden ,daha serin bir ortama çıktığımızda hastalanırız, işte tüm bitkilerimizi de baharda dışarı çıkartırken alıştıra alıştıra, örneğin hava kararıp serinlemeye başlayınca tekrar geri eve alarak terasa taşıyın. 2 hafta sonra yavaş yavaş geceleride dışarıda bırakabilirsiniz.

4.Su: Zengarden da sattığımız her tohum ve bitki için söylüyoruz şimdi de birkaç önemli özel eklemeyle yeniliyelim.

EV ,SALON VE BAHÇEDE BAKTIĞIMIZ BİTKİLERİN %90?I SUSUZLUKTAN DEĞİL FAZLA SULAMADAN YA HASTALANIYOR YADA ÖLÜYOR.SUSUZ KALDIĞI İÇİN ÖLEN YADA HASTALANAN BİTKİNİN ORANI % 1 ASLA GEÇMİYOR.

 Bu hatırlatmadan sonra Lithopsların sulama ihtiyaçlarına geçelim. Lithopslar Şubat ayı ile yavaş yavaş 2 haftada bir , saksı büyüklüğüne göre hafta da bir sulanır. Toprak tamamen kurumuş olmalı, elinizle yokladığımızda gerçekten sulamanız gerektiğini düşündüğünüzde sulamalısınız. Eğer tereddüt ederseniz, o zaman sulamayın, 3 gün sonra sularsınız.İşin formülü bu. Yaz aylarında bitkinin konumuna göre haftada bir sulama yapabilirsiniz. Lithopslar kireci hiç sevmez suyunuz kireçliyse zaten 1 bardaktan fazla su istemeyen bu bitkiyi içme suyu ile sulayın lütfen. Doğal ortamında sabah yüzeyinde oluşan buğu dışında su yüzü görmeyen Lithopsları , havalar soğumaya başlayınca artık daha az ve seyrek sulamaya başlayın. Ortam ısısı 10 dereceye düştüğünde artık sulamayı kesmenin vakti gelmiştir. Eğer korunaklı dış mekanda tutuyorsanız, kasım sonundan Şubat başına kadar bitkinizi hiç sulamayın. İç mekan tutuğunuz bitkiyi ortam sıcaksa ayda bir sulayarak şubata kadar uykuya yatırın. Kış sulaması bitki başına bir yemek kaşığından fazla olmamalıdır, aksi takdirde Lithopsunuzu kaybedebilirsiniz.

5.Toprak: Lithopslar için toprakta en önemli şey geçirgenliğidir. Geçirgen toprak sulama yaptığınızda , suyun toprak üzerinde hiç beklemeden saksının altında süzülmesidir. Bunu sağlamak için ya kaliteli ,Zengarden satışlarında da olan kaktüs toprağı kullanmalısınız ya da kendi toprağınıza 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde tatlı su derekumu karıştırmalısınız. Dere kumu yerine Lavarock, volkan tüfü, pomza gibi geçirgenliği artırıcı malzemeler ekleyebilirsiniz. Eğer sadece pomza ve sphagnum torftan oluşan geçirgenliği yüksek bir karışımsa kullandığınız her sulamada iz elementli kaliteli NPK gübre kullanmanız bitki sağlığı açısından önemlidir. Ya da yıl boyu tek uygulamayla lithopsunuzu besleyecek Akıllı Gübrelerimizi şiddetle öneririz. Bir kez kullandınız mı asla vazgeçemeyeceğiniz kadar kolay uygulamalı ancak çok yüksek kaliteli gübrelerdir.

6.Gübreleme: Lithopslarınıza verebileceğiniz en iyi gübre suni gübredir. Zengarden tek bir uygulama ile yıl boyu bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve satışlarımızda olan Akıllı Gübreleri öneriyor.

Doğal yaşam ortamlarında topraklarını gübreleyecek canlılar olmadığından, organik hayvan gübresi Lithopsunuza yarardan çok zarar getirecektir. Lithopslar diğer sukkulent bitkiler gibi yavaş büyürler ve bu nedenle gübrelemede dikkat etmeniz gereken şey azot açısından fakir , fosfor ve potasyum açısından zengin gübrelerle gübleme yapmanızdır. Gübre satın alırken, Zengarden dan Sukkulent ve Kaktüsler için Özel gübre satın alabilir ya da azotu az fosfor ve potasyumu fazla , geniş iz element değerlerine sahip bir gübre seçip üzerinde yazan talimatlar doğrultusunda uygulama yapabilirsiniz. Gübreleme takvimi aslına bakarsanız oldukça basittir. Kışın gübreleme tamamen kesilirken, baharla birlikte toprak yapınıza göre her sulamada ya da 15 günde bir uygulayarak, bitkinizi sağlıklı ve gelişimi devam eder bir formda tutabilirsiniz. Gübreleme Ağustos hatta sıcak bölgelerimizde Eylül ayına kadar devam eder.Eylülde sulama devam ederken artık gübre katmayın ki topraktaki gübre kalıntılarıda suyla yıkanıp aksınlar. Kışın uykuya yatacak olan Lithopsunuz dinleneceği temiz bir toprak bulabilsin. Gübre kalıntıları olan toprak uykuda olan bitkilere zarar verir.

Son olarak; Lithopslar, yeni sürgün vermeden önce üst katmanlarını buruşturarak kuruturlar. Bu dönem yeni sürgün dönemidir. Bırakın, üst katman tamamen kurusun. Sürgün yavaş yavaş görünmeye başlayıp üst katman tamamen kuruyunca sulamaya başlayabilirsiniz. Üst katmanı kurutma esnasında bitkinin gerçekte yaptığı şey, üst katmandaki suyu emerek, yeni filize yönlendirmesidir. Bu dönemde bitkinizi kuruyor zannedip sularsanız, hem üst katman hem yeni filiz yaşamaya devam edecek, Lithopsunuz bugünkü formunu kaybederek , şekilsiz bir bitkiye dönüşecektir.

Lithopsunuz topraktan yukarı doğru fazla uzamaya başlarssa, yeterli ışık almıyor demektir, onu ışık alabileceği bir yere taşıyın.

Lithopsumu geniş bir saksıya almak ve daha rahat çoğalmalarını sağlamak istiyorum diyorsanız bunu da demeyin. Büyük saksı, çok toprak, çok toprakta geç kuruma demektir. Lithopslar suyu nemi sevmez. Geç kuruyan bir toprakta gelişip çoğalmak yerine , çürüyerek ölecektir. Geniş bir saksıya ancak grup olarak birden fazla Lithopsu alabilirsiniz. Tohumlar çiçekleri geçtikten sonra tamamen kurumuş tohum keselerinden toplanabilir. Püf noktası keselerin üzerine su dökmektir. Bir dakika içinde keseler, yağmur yağdığını düşünerek, tohumlarını saçmak için kendi kendine açacaktır. Artık tohumları toplayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Lithops Taş Gibi Görünen Kaktüs Bitkisi Tohumu

  • 9,90TL


Benzer Ürünler

Nadir Sarmaşık Mavi Ladin Azgın Sarmaşık Anti-radyasyon

Nadir Sarmaşık Mavi Ladin Azgın Sarmaşık Anti-radyasyon

Mavi ve Yeşil Renkler mevcuttur.Hızlı bir sonuç için 4 adet alınız.2-3 ay içinde 2 katı kaplar...

1,99TL

Yaban Mersini Nadir Bonsai Bodur Ağaç Bitki Kiti

Yaban Mersini Nadir Bonsai Bodur Ağaç Bitki Kiti

Süper görünümde nadir bulunan bitkiler grubundanYaban Mersini Nadir Bonsai Bodur Ağaç Bitki Kiti..

9,90TL

Etiketler: kaktüs, bitki, tohumu, hediye, sarmaşık, çiçek

Sizin için Seçtiklerimiz

Autocom 2016 Araç Arıza Tespit Cihazı + Kablo Seti Tüm Araçlara Uyumludur

Autocom 2016 Araç Arıza Tespit Cihazı + Kablo Seti Tüm Araçlara Uyumludur

2016 VERSİYON YAZILIM,Tüm marka ve modellere uyumludur. Sıfır ve hiç kullanılmamıştır.Program hediye..

499,00TL

 Autocom - Delphi 2016 Araç Arıza Tespit Cihazı Türkçe OBD2 Kablo

Autocom - Delphi 2016 Araç Arıza Tespit Cihazı Türkçe OBD2 Kablo

2016  VERSİYON YAZILIM537 998 80 78 Numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.-----------------..

499,00TL

12 Volt Elektriği 220 Volta Yükseltme 1000W İnvertör

12 Volt Elektriği 220 Volta Yükseltme 1000W İnvertör

220 volt INVERTOR 1000 WATT.20 AMPER SİGORTA,12 VOLT ARAÇ ÇAKMAK GÖZÜNDEN ALDIĞI AKIMI 220 VOLTA ÇEV..

479,00TL

7 inç Renkli Ekran TFT LCD 2 Video Giriş Araç Monitörü + 420TVL CMOS Kablosuz Kamera Seti

7 inç Renkli Ekran TFT LCD 2 Video Giriş Araç Monitörü + 420TVL CMOS Kablosuz Kamera Seti

Ürün özellikleriÖğe Türü: Araba MonitörlerÜrün Boyutu: 193 x 135 x 25mmMalzeme Türü: ABSÇözünürlük: ..

179,00TL

Eleaf iStick Pico Kiti ve eleaf istick Pico 75w vape Mod istick pico elektronik sigara seti

Eleaf iStick Pico Kiti ve eleaf istick Pico 75w vape Mod istick pico elektronik sigara seti

Orijinal Eleaf iStick Pico kiti / mod Açıklama:iStick Pico: Boyut: 45mm * 23mm * 70.5mm&nb..

199,00TL

Kablosuz Alarm Güvenlik Sistemi LCD Ekran GSM

Kablosuz Alarm Güvenlik Sistemi LCD Ekran GSM

Yangın, gaz dedektörü ve extra siren ihtiyaçlarınız için bizi arayınız. 532 171 68 69İşlev:1. gelişm..

499,00TL

Wireless 2.4G Mini Kamera Uzaktan Kumandalı Kablosuz HD 32GB Gizli Kamera 24 Saat kayıt

Wireless 2.4G Mini Kamera Uzaktan Kumandalı Kablosuz HD 32GB Gizli Kamera 24 Saat kayıt

Ürün özellikleriTür:MiniHigh Definition Destek:720P (HD)Marka Adı:OEMAmbalaj:EvetHafıza Kartı Tipi:M..

199,00TL

12V DC Elektrikten AC 220 Volt Elektrik Alma 2000W

12V DC Elektrikten AC 220 Volt Elektrik Alma 2000W

Çıkış Tipi:Tek AC 220 Volt 2000 WÇıkış Gücü:1 - 200KWOptimize:EvetMarka Adı:aop_osi_maTür:DC / AC Çe..

479,00TL

Mini Portatif Taşınabilir Projeksiyon Cihazı GM50 LED 3D Projector Micro USB HDMI VGA AV USB SD

Mini Portatif Taşınabilir Projeksiyon Cihazı GM50 LED 3D Projector Micro USB HDMI VGA AV USB SD

Ürün özellikleriObjektif: F = 125mmÇözünürlük: 720-480Marka: DiğerTaşınabilir: EvetStil: LCDKullanım..

279,00TL

Digimaster 3 Kilometre Düzenleyici Sınırsız Km Düşürme

Digimaster 3 Kilometre Düzenleyici Sınırsız Km Düşürme

Tüm marka araçlarda OBD girişi üzerinden KM düşürmesi yapabilirsiniz.Hiç bir modelde bağlantı proble..

3.999,00TL

Gizli Kameralı Güneş Gözlüğü Mini DV DVR 16GB + MP3 Müzik

Gizli Kameralı Güneş Gözlüğü Mini DV DVR 16GB + MP3 Müzik

Ürün özellikleri Tür: Kısa High Definition Destek: 480P Marka: OEM Paket: Evet&n..

199,00TL

HD 960P Mini U9 Video DVR USB Harekete Duyarlı Gizli Kamera

HD 960P Mini U9 Video DVR USB Harekete Duyarlı Gizli Kamera

USB Şarjlı mini kamera 32 GB destekli 24 saate kadar harekete duyarlı, geniş açılı kamera.720p görün..

79,00TL